Hava Durumu 27.3°C

Dilinizi Seçin

  • Anasayfa

→ Bankamatiklerden (ATM) para çekilebilir mi?

Şehir ve çevresindeki tüm bankamatiklerden, hesap kartıyla, Türk lirası, avro ve dolar çekilebilmektedir. Birçok bankamatik, İngilizce ve diğer dil seçenekleriyle kullanıcılarına yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir. 


→ Alışverişlerde kredi kartı kullanılabilir mi? 

Hesap ve kredi kartları, tüm alışveriş ve harcamalarda kullanılabilmektedir. Merkezden uzak, küçük yerleşim bölgelerinde olası bir sorunla karşılaşılmaması adına ziyaretçilerin yanlarında nakit para taşımasında fayda vardır.


→ Şanlıurfa'da kullanılan para birimi nedir? 

Türk lirası, ülkenin her yerinde olduğu gibi Şanlıurfa'da de geçerli olan para birimidir. Farklı para birimleri, döviz büroları ile bankalarda Türk lirasına çevrilmektedir. 


→ Yabancı bir ziyaretçi kendi ehliyetiyle Şanlıurfa'da araç kullanılabilir mi?

Ziyaretçiler, pasaportu, uluslararası geçerliliği olan ehliyeti ve kullanacakları aracın ruhsatı yanlarında olduğu sürece tüm ülkede olduğu gibi Şanlıurfa'da de araç kullanabilirler. Trafiğin tüm ülkede sağ şeritten ilerlediği unutulmamalıdır. 


→ Şanlıurfa'da priz kullanımı nasıldır?

Avrupa’da ve ülkenin diğer şehirlerinde olduğu gibi Şanlıurfa'da de genellikle çift girişli priz kullanılmaktadır. 


→ Yabancı bir ziyaretçi kendi cep telefonunu Şanlıurfa'da kullanabilir mi?

Tüm Türkiye gibi Şanlıurfa de yerel GSM operatörleri olan Turkcell, Avea ve Vodafone dışında pek çok uluslararası GSM şirketinin kapsama alanındadır. Ziyaretçilerin kendi ülkelerinde kullandıkları operatörleri Şanlıurfa'da sorun yaşamadan kullanması için operatörleri ile telefonlarını ziyaretleri öncesi yurt dışına açtırmaları gerekmektedir. Yeni bir SIM kart almak da oldukça kolaydır. 


→ Müzelerin açılış-kapanış saatleri ve tatil olduğu günler hangileridir?

Şanlıurfa'daki müzeler, diğer şehirlerde olduğu gibi genellikle pazartesi günleri kapalı, kalan günler de 09.00-17.00 saatleri arası ziyarete açıktır. Çalışma saat ve günlerinin bazı müzelerde farklılık göstermesi sebebiyle, ziyaret öncesi ilgili müzeyle iletişime geçip bilgi almada fayda vardır.


→ Eczanelerin çalışma saatleri nedir?

Şanlıurfa'da eczaneler, ülke genelinde olduğu gibi, pazar günleri hariç her gün saat 09.00-19.00 saatleri arası hizmet vermektedir. Eczanelerin kapalı oldukları gün ve saatlerde ise her bölgede belirli sayıdaki nöbetçi eczane hizmet vermeye devam etmektedir. 


→ Alışveriş merkezleri hangi saatler arası açıktır? 

Haftanın her günü açık olan alışveriş merkezleri, 10.00-22.00 saatleri arası sayısız marka ve servisle hizmet vermektedir. 


→ Bankaların çalışma saatleri nelerdir?

Şanlıurfa'da hizmet veren bankalar, hafta içi saat 09.00-17.00 arası açık olup birçoğu 12.30-13.30 arası mesaisine ara vermektedir.


→ Türkiye, hangi saat dilimindedir?

Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan noktada bulunan Türkiye, GMT+2 saat dilimindedir.