25.2°C

Dilinizi Seçin

Museums

Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi

Türkiye’nin en zengin buluntu koleksiyonlarından birine sahip Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi bölgedeki arkeolojik alanları ziyaret etmeden önce mutlaka uğranması gereken ilk yerdir. Çağdaş müzecilik anlayışı ile kurulan yeni Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde Şanlıurfa ili içinde kazısı yapılan birçok höyüğün her birinin kazı hikayesi ve buluntuları özel tasarlanan mekanlar içerisinde sergilenmektedir. Müze, yontma taş çağından günümüze kronolojik bir konsept içerisinde gezilebilir. Müzenin en ilginç eserleri arasında dünyanın en eski heykeli olarak bilinen Urfa Adamı, Göbekli Tepe D Tapınağı’nın birebir kopyası ve Atatürk Baraj Gölü suları altında kalan Nevali Çori höyüğünden olduğu gibi bu müzeye taşınan kült alanı bulunur. Müze, pazartesi günleri hariç kışın her gün 08:00 – 17:00, yazın 09:00 – 19:00 saatleri arasında açıktır. Müzeyi ziyaret ücretlidir.

Haleplibahçe Mozaik Müzesi

Haleplibahçe Mozaik Müzesi

Şanlıurfa Müze Kompleksi içinde yer alan Haleplibahçe Mozaik Müzesi belediyenin park yapmak için yürüttüğü hafriyat çalışmaları esnasında keşfedilmiş ve bulunduğu yerdeki Roma villası üzerine inşa edilmiştir. Villa tabanında bulunan mozaikler M.S. 3. ve 4. yüzyıllara tarihlenmektedir. Müzenin en meşhur mozaiği Amazon kraliçelerinin av sahnelerinin bulunduğu 3 m x 9 m büyüklüğündeki taban mozaiğidir. Bu mozaikte Amazon kraliçelerinden Hippolite, Thermodosa, Melanippe ve Penthesileia aslan ve leopar avlarken tasvir edilmiştir. Bu mozaik mitolojide isimleri sık sık geçen, ama tam olarak neye benzedikleri pek de bilinmeyen Amazon savaşçılarının mozaiğe resmedildiği bilinen tek örnektir. Müzenin diğer meşhur mozaiği ise yurt dışına yasadışı yollardan kaçırılan ve Şanlıurfa’ya, yani evine 2015 yılında dönen Orfeus (Orpheus) mozaiğidir. M.S. 194 yılına tarihlenen bu mozaikte birçok yabani hayvanın ortasında oturan Orfeus onlara lir çalmaktadır. Mozaik, üzerinde mozaiği yapan sanatçının adının da yazılı olması nedeniyle çok önemli bir parçadır. Şanlıurfa ve çevresinde bulunan birçok mozaik de yine bu müzede sergilenmektedir. Müze, pazartesi günleri hariç kışın her gün 08:00 – 17:00, yazın 09:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Müzeyi ziyaret ücretlidir. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi için alınan biletle bu müze de ücretsiz gezilebilir.

İbrahim Tatlıses Müzesi

İbrahim Tatlıses Müzesi

Bir zamanlar Şanlıurfa müziğin kalbinin attığı Harrankapı'daki 'Yasin'in Kahvesi'ni kamulaştırarak restore eden Şanlıurfa Belediyesi tarihi mekanı "Müzik Müzesi"ne dönüştürdü. Şanlıurfa Belediye Meclis Üyeleri oy çokluğu ile Müzik müzesine İbrahim Tatlıses'in ismi verildi.25 Eylül 2011 tarihinde açılışı yapılan İbrahim Tatlıses Müzik Müzesinde, Şanlıurfalı sanatçıları yakından tanımak mümkün. Müzik Müzesinde günümüzde sanat hayatına devam eden sanatçıların yanı sıra vefat eden sanatçıların resimleri mumdan yapılmış heykellerle sergileniyor. Müzede geçmişten günümüze çalgı aletleri sanatçıların fotoğrafları ve onların hayatını anlatan yazılar sergileniyor. Ziyaretçiler müzeyi gezerken kulaklıklar takarak sanatçıların eserlerini dinleyebiliyor.

Kent Müzesi

Kent Müzesi

Urfa şehir surlarının Beykapısı mevkiindeki bu kule, Haçlı Kontluğu döneminde inşa edilmiştir. Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde kapı ağalığı Mahmutoğlu ailesine verildiğinden onların ismiyle tanınmıştır. 24 Mart 1919'da Urfa'nın İngilizler tarafından işgali esnasında, işgal komutanı Beddy tarafından kiralanmak istenmişse de, Kule sahibi Mahmudoğlu Mustafa Ağa tarafından bu teklif tepkiyle karşılanmış ve reddedilmiştir.

Uzun bir süre yapı kendi kaderine terk edildikten sonra 2008 yılında Şanlıurfa Belediyesi tarafından satın alınmış ve “kent müzesi” olarak kullanılmak amacıyla restorasyon edilmiştir. Şanlıurfa’nın kuruluşundan günümüze kadar tarihi, coğrafi, arkeoloji, inanç kültürel, sosyal, ekonomik, ticari, ulaşım, sağlık, mimari, spor, idari yapı ve turistik yapısına ilişkin gelişimi ve bu gelişim süreci içinde önem arz eden şahıs ve olayların bilgilerinin, belgelerin ve derlemelerin yanı sıra görsel sunum ve animasyonların da yer aldığı müze olmasıyla diğer müzelerden ayrılmaktadır.

Kent Müzesi içerisinde kent maketi, Şanlıurfa’da yaşamış peygamberlere ilişkin hologramlar vasıtası ile görsel tanıtımlar yer alırken Şanlıurfa’ya ait önemli ve özellik arz eden her türlü bilgi, belge, berat, kitap, fotoğraf, el aletleri, müzik aletleri, mutfak araçları, geleneksel giysiler, el sanatlarına ilişkin malzemelerde sergileniyor. Tarım aletleri, Urfa’da bulunan bitkiler ve hayvanlara ilişkin canlandırmalarda yer almaktadır.

Foto Galeri

Kurtuluş Müzesi

Kurtuluş Müzesi

Kurtuluş Müzesi Devlet Hastanesi yakınındadır. 1903 tarihinde inşa edilmiştir. Avrupai tarzda konak mimarisi ile geleneksel tarzda Urfa evi mimarisinin kaynaştığı bir özelliğe sahip olan ve oldukça geniş bir alana yayılan konak, haremlik ve selamlık bölümlerindeki düzgün kesme taş yapılardan meydana gelmiştir. Duvarlarında o günlerden kalan top ve mermi izlerini görebilmek mümkündür. 2005 Yılında Şanlıurfa Valiliği tarafından onarımı gerçekleştirilmiş ve 11 Nisan 2009 yılında "Şanlıurfa Kurtuluş Müzesi" olarak hizmete sunulmuştur. Kurtuluş müzesinde Şanlıurfa'nın düşman işgalinde kullanılan silahlar araç gereçler sergilenmektedir. Şanlıurfa'nın düşman işgalinden kurtuluş hareketini başlatan 12 kişinin mumyalanmış resim heykelleri sergilenmektedir.

Mozaik Müzesi

Mozaik Müzesi

Türkiye'nin en büyük müzesi olan Şanlıurfa Müzesi'nin hemen yanında bulunuyor. Şanlıurfa Belediyesi'nin alt yapı çalışmaları sırasında bulunmuştur. Daha sonra yapılan arkeolojik kazılarla tamamı gün yüzüne çıkarılmıştır. Mozaiklerin bulunduğu alan, Roma villalarını içine alacak şekilde inşa edilmiştir. Haleplibahçe Mozaik Müzesi, mitolojide ismi geçen kadın savaşçı Amazonların tasvir edildiği tek mozaiğe de ev sahipliği yapılıyor. Mozaikler, Amazon kadınlarının av sahnelerini, bazı hayvanları ve kişileri tasfir etmektedir. Savaşçı Amazon Kraliçelerinin anlatıldığı mozaikler, dünyanın ilk örnekleri''nden kabul edimektedir. Mozaik tekniğiden, sanatından ve 4 milimetre kare ebatında Fırat Nehri'nin orijinal taşlarından yapılmasıdan ve benzeri özelliklerinden dolayı uzmanlarca dünyanın en kıymetli mozaiği olarak tanımlamaktadır.

Mutfak Müzesi

Mutfak Müzesi

Şanlıurfa Belediyesi 2011 yılında yıkılmaya yüz tutmuş tarihi Hacıbanlar Evi'ni satın alarak restore ettirdiği tarihi evi "Geleneksel Mutfak Müzesi"ne dönüştürdü. Mutfak Müzesinde geçmişten günümüze oluşan Şanlıurfa'nın eski mutfak malzemeleri sergileniyor. Urfa mutfak kültürünün önemli örnekleri olan objelerin Urfa yöresine özgü kıyafetler giymiş mankenler yardımıyla canlandırılmaktadır. Geleneksel Mutfak Müzesi; 5 odalı, içerisinde 2 su kuyusu bulunan ve geniş avlusu ile Tarihi Urfa Evleri'nin vazgeçilmez örneklerinden biri. Şanlıurfa Mutfak Müzesinde ev hanımları, Urfa mutfağınının bilen, yöresel yemeklerinin kursu da verilmektedir. Hafta içi ve hafta sonu devam eden kurslara 15-50 yaş arası bayanlar katılıyor.