25.2°C

Dilinizi Seçin

Restaurants & Food

Şanlıurfa yemekleri deyince şüphesiz akla ilk gelen Urfa kebabıdır. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin bir restorana girdiğinizde menülerinde Adana ya da Urfa kebabı olduğunu söylerler. Oysa Urfa mutfağı kebaplardan çok daha fazlasıdır. 

Şüphesiz kebaplar Urfa mutfağında büyük yer tutar, fakat sanılanın aksine Urfa’da en çok tüketilen kebap Urfa kebabı değildir. Urfalılar en çok ciğer kebap yer.   Ciğer kebap günün her saati yenen bir kebap türüdür. 
Başka yerlerden farkı Urfa’da kendi ciğer dürümünüzü kendiniz yapmak zorundasınızdır. Alçak taburelere oturulan ciğercilerde masanın üzerinde soğan, maydanoz, nane ve isot biberi bulunur. Herkese bir kesme tahtası ve bıçak verilir. Sipariş edilen ciğer pişerken siz de dürümünüze koyacağınız harcı hazırlarsınız. Ciğer piştiğinde açık ekmek içinde közlenmiş isot biberi ile birlikte önünüze servis edilir. Hazırladığınız harç ciğere eklenir ve dürüm yapılır. Ciğere ek olarak çeşitli biber ve baharatlarla terbiye edilmiş kuşbaşı et ya da tavuk da bu şekilde yenir. 
Urfa’da ciğer yemenin adabı böyledir. Sabah kahvaltıda, öğle ve akşam yemeklerinde, gece geç vakitlerde ya da Ramazan ayında sahurda ciğer kebap yenir. Haşimiye Meydanı ile yeni hal civarında menülerinde sadece ciğer kebap olan sayısız ciğerci lokantası bulunur.   

İlkbahar geldiğinde yağmurlarla birlikte Urfa bozkırları yeşerir. Yörede keme mantarı denen mantarın çıktığı dönem de bu dönemdir. Genelde kumlu toprakları sever. Yöre halkı ilkbahar yağmurları esnasında yıldırım düşen yerlerde bu mantarın çıktığına inanır. Keme aslında bir çeşit trüf mantarıdır. Kürtçe “keme”, Türkçe “domalan”, “yeryaran” veya “domuz elması” olarak adlandırılır. 
Roma döneminde bile bilinen bir mantar türüdür ve keme mantarı için Cicero, “yerin kızı” benzetmesini yapar. Dışı, bıçak kullanmadan zımpara ile temizlenen keme mantarı doğranarak Urfa kebabın yağlı kıyma harcına katılır veya patlıcan kebapta yapıldığı gibi dilimlenen keme bir kıyma topu bir mantar olacak şekilde şişe dizilir. Mart ayından mayıs sonuna kadar Urfa’da keme kebabı yemek mümkündür.  

Kahvaltıda ciğerden sonra en çok tirit çorbası tüketilir. Haşlanmış et ve açık ekmeğin bir araya gelmesi ile yapılan tirit çorbası genelde sabah erken saatlerde yapılır ve tüketilir. Çorba soğumaması için kalaylı bakır tabaklarda hazırlanır ve servis edilir. Bu çorbayı içerken tabaklara dokunmamaya dikkat etmek gerekir. Tirit çorbası Haşimiye Meydanı civarı ve hal pazarı içindeki restoranlarda sabah erken saatlerde bulunabilir. Şanlıurfa’da tirit çorbasının Hz. İbrahim döneminden beri içildiğine, Hz. İbrahim’in misafirlerine hep tirit çorbası hazırladığına inanılır.   

Urfa’da odun fırını kültürü çok yaygındır. Evlerde pek tencere kaynamaz. Bütün yemekler hemen hemen her sokak arasında bulunan odun fırınlarında pişirilir. Tipik bir Urfa kahvaltısında fırında közlenmiş isot biberi, patlıcan ve tırnaklı ekmek  bulunur. Başka yerlerde yapılan ekmeklerin aksine Urfa’da yapılan tırnaklı ekmeğin hamuruna tuz konmaz. Sıcak sıcak fırından çıkan ekmekler anında tüketilir. Urfa kahvaltılarında közlenmiş biber ve patlıcanın yanında bal, kaymak, zeytin, söğüş domates ve salatalık, sahanda yumurta ve Urfalıların biber reçeli dediği, ama özünde isot biberinden yapılmış biber salçası yöresel köy peynirleri ile birlikte yenir. Demli kaçak çay ise bir Urfa kahvaltısının olmaz ise olmazlarındandır.   

Yine Urfa’dan çıkıp bütün Türkiye’ye, hatta Avrupa’ya bile yayılan lahmacun (kıymalı ekmek) Urfa’nın başka bir lezzetidir.  Lahmacun bölgenin en önemli iki doğal kaynağının Urfa’nın meşhur odun fırınlarında birleşmesiyle oluşur. Buğdaydan yapılan un, dolayısıyla hamur ve Urfa bozkırlarında yayılan koyunların etleri. Lahmacun Arapça “lahm mae eijin” kelimelerinden oluşur. Türkçe “et ile hamur” anlamına gelir. Urfa’da lahmacunun harcına bol soğan ve isot biberi konur. Diğer yerlerde yapılan lahmacundan diğer bir farkı ise hamurunun mayasız olmasıdır. Urfa usulü lahmacunun hamuruna maya konmaz. Bu enfes lezzet Urfa’da yine koyun sütünden yapılmış ayran ve taze yeşillikler eşliğinde servis edilir.   

Bir Urfa markası olan çiğköfte özellikle sıra gecelerinde yapılır ve yapılır yapılmaz, anında tüketilir. Çünkü çiğköfte adından da anlaşılacağı üzere çiğ et ile yapılır. Bugün Urfa ile özdeşleşmiş, fakat özünde Meksika kökenli olan isot biberi (Capsicum annuum), buzdolabı ve derin dondurucu kullanımı olmayan zamanlarda Urfa sıcağında çok kısa sürede bozulacak olan etin pişirilmesini sağlamış ve bir Urfa tadı olan çiğköfte böylelikle ortaya çıkmıştır. İsot (Issı ot) Türkçe “ısı” ve “ot” kelimelerinden türetilmiş bir isimdir. Bir tür pul biberdir. Son yıllarda etsiz çiğköfte modasının da etkisiyle çiğköftenin etsiz yapıldığı yönünde bir kanı oluşmuştur, fakat has çiğköfte bulgur, isot biberi ve yağsız dana veya koyun etiyle yapılır, açık ekmek ve çeşitli yeşilliklerle birlikte servis edilir.   

Türkiye’nin en güzel patlıcan kebabı Birecik ve çevresinde yapılır. Bunun sebebi Fırat Nehri’nin kenarında yetişen ince uzun kemer patlıcanlardır. Birecik’in Mezra köyü civarında yetişen bu patlıcanlar temmuz ayında olgunluğa erişir ve başta Gaziantep ve Şanlıurfa olmak üzere bölgede enfes patlıcan kebaplara dönüşür. Fırat Nehri’nin sağladığı diğer bir lezzet ise şabut balığıdır. Çeşitli baharatlar, soslar, hatta taze meyvelerle terbiye edilen şabut balığı Halfeti ve Birecik’teki restoranlarda ızgarada veya fırında pişirilir. Birecik’e ait başka muhteşem bir tat ise nohut dürümdür. Sabah 10:00’dan sonra nohut dürüm bulmak mümkün değildir. Çünkü Birecikliler nohut dürümü sadece sabah kahvaltısında tüketirler. Tavalara konan nohut fırınlarda pişirilir, bol biber, maydanoz, nane ve soğan ile birlikte tırnaklı ekmeklerle dürüm edilip yenir.

 • Aslan Konukevi
  216 05 06
 • Beyzade Konak Otel
  216 35 35
 • Dar-ül Beyza Konukevi
  215 57 57
 • Gülizar Konuk Evi
  215 05 05
 • Harran Konuk Evi
  216 83 83
 • Altınşiş Konukevi
  216 05 06
 • Osmanlı Konuk Evi
  216 64 64
 • Paşa Sarayı Konukevi
  215 97 90
 • Pınarbaşı Konukevi
  215 39 19
 • Türkmen Konağı
  215 66 00